Vem Camará Capoeira Magyarország https://www.vemcamara.hu Capoeira oktatás Győrben, Szegeden és Tatabányán Sat, 03 Feb 2024 08:45:04 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.18 10 pozitív hatás, amit a capoeira nyújt neked https://www.vemcamara.hu/2016/02/13/10-pozitiv-hatas-amit-a-capoeira-nyujt/ Sat, 13 Feb 2016 16:27:26 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=458 The post 10 pozitív hatás, amit a capoeira nyújt neked appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira jót tesz neked. Ezt biztosan sokszor hallottad már, de most 10 pontba szedve összeszedtük neked azokat a hatásokat, amik ezt alátámasztják.

• Stressz-csökkentő hatás: egy hagyományos capoeira edzés csodákat művel, ha a test és az elme feltöltéséről van szó. A gyakorlatok endorfint szabadítanak fel, ami pillanatok alatt jó kedvre derít.

• Erő: a capoeiristák mozgás közben gyakran használják a kezüket kézenállás, kézen átfordulás és különböző kitartott mozdulatok közben. Ennek köszönhetik kitűnő felsőtesti izomzatukat. Mindazonáltal számos gyakorlat igénybe veszi a törzs és hasizmokat is. A capoeira edzés megtanít megbirkózni a szokatlan mozdulatok keménységével. A gyakorlatok fejlesztik a lassan és a gyorsan összehúzódó izomrostokat, fokozzák a légzést és a véráramot, hajlékonyabbá tesznek, fejlesztik a szem-kéz koordinációt, az egyensúlyt és még sok minden mást.

• Hajlékonyság: Néhány capoeirista hajlékonyság terén felveszi a versenyt a komoly jóga gyakorlókkal. De még azoknál is, akik csak kevésbé fejlett hajlékonysággal rendelkeznek, csökken a húzódások és sérülések kockázata, és nő az átlagos mozgékonyság.

• Állóképesség: gyakran megesik, hogy különböző sportágak művelői meglepve tapasztalják, hogy alig bírják szusszal a capoeira edzéseket. Ez azért van, mert a capoeira különleges módon vegyíti az erőnléti edzést a cardioval. Egy intenzív capoeira gyakorlat rengeteg energiát igényelhet. Ez – együttesen a mozdulatok és technikák folyamatos ismétlésével – teszi a capoeirát hatékony cardio edzéssé, ami növeli a kitartást.

• Általános fittségi állapot: a capoeira fejleszti az erőt, hajlékonyságot és a kitartást, ezáltal az általános állóképességedet. Beletelhet egy kis időbe, de ha komolyan veszed a capoeira edzéseket, akkor a fittség jelképévé válhatsz.

• Önbizalom fejlődése: A capoeira biztosan büszkeséget és magabiztosságot csepegtet beléd. Nem csak erősebbnek és bátrabbnak fogod érezni magad, mikor már határozottá válsz a jogoban (a játékban), de önbizalommal tölt majd el, hogy különleges vagy a kortársaid között, mert olyanokra is képes vagy, amiket ők még csak elképzelni sem tudnak.

• Teljesebb élet: A capoeira egyszerre testi, szellemi és érzelmi kifejezésmód. A teljes embert igénybe veszi. Ahogy a gyakorló egyre biztosabban műveli a harcművészetet, úgy nő benne a képesség saját maga kifejezésére is.

• Új társaság: Mikor egy capoeira csoporthoz csatlakozol, egy család részévé válsz. A capoeira edzéseken és eseményeken új embereket fogsz megismerni a saját városodból és az egész világból. A capoeira egyszerre szolgál nagy társasági és egészen mély személyes tapasztalatokkal. Kifejleszted a képességet, hogy olyan dolgokat vigyél véghez amikről az átlagember nem is álmodhat.

• Új nyelvet tanulhatsz: Lehet, hogy nem fogsz folyékonyan beszélni (bár ez sem kizárt), de semmi kétség, hogy egy kicsit érteni és talán beszélni is fogsz brazil portugál nyelven.

• Ismerkedés egy egzotikus kultúrával: a capoeira mélyen kapcsolódik Afrikához és Brazíliához, és kitart a gyökerei és a tradíciói mellett.

A Health Fitness Revolution cikkje alapján fordította: Graduado Rastafari

The post 10 pozitív hatás, amit a capoeira nyújt neked appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
Edzőnk, Latino https://www.vemcamara.hu/2016/01/30/edzonk-latino/ Sat, 30 Jan 2016 12:07:45 +0000 http://www.vemcamara.hu/2016/01/30/mesterunk-mestre-pacoca-2/ The post Edzőnk, Latino appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>

Instrutor Latino a győri csoport edzője, motorja és talán nyugodtan mondhatjuk, példaképe. Büszkék vagyunk arra, hogy a tanítványai lehetünk! Az alábbi galériában részleteket mutatunk be életéből, sikereiről, edzéseiről.

The post Edzőnk, Latino appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
Mesterünk, Paçoca https://www.vemcamara.hu/2016/01/08/mesterunk-mestre-pacoca/ Fri, 08 Jan 2016 16:54:37 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=117 The post Mesterünk, Paçoca appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>

Mestre Paçoca a Vem Camará Capoeira csoport alapítója. Érdemeiről bővebben a “Rólunk” menüpontban olvashatsz. Ebben a galériában pillanatképeket gyűjtöttünk össze a mestre életéből.

The post Mesterünk, Paçoca appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
Interjú Zsuzsával a komárnói capoeira verseny után https://www.vemcamara.hu/2015/06/05/interju-zsuzsaval-a-komarnoi-capoeira-verseny-utan/ Fri, 05 Jun 2015 08:40:28 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=546 The post Interjú Zsuzsával a komárnói capoeira verseny után appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A nemrégiben lezajlott komárnói capoeira versenyen, a Jogos Eslovacoson Zsuzsa életében először versenyzett. Megkérdeztük, hogy élte meg az eseményt, melyen három ország, Ausztria, Szlovákia és Magyarország versenyzőivel mérte össze tudását.

Szia, Zsuzsa! Hogy érzed magad az első capoeira versenyed után?

Szia! Nagyon boldog vagyok. Nem gondoltam volna, hogy ilyen eredményt érek el. Tudom, hogy sokan úgy gondolják, hogy az az igazi nyertes, aki a dobogó felső fokán áll, de én ezt nem így látom. Annyira sokat kaptam ettől a versenytől, hogy igazi győztesnek érzem magam.

Mikor és hogyan kezdted el a capoeirát? Mennyit gyakorolsz egy héten?

2014.márciusban kezdtem el a capoeirát. A fiam első edzésére mentem el, és azt éreztem, hogy ezt nekem is ki kell próbálnom. A következő felnőtt edzésen ezt meg is tettem és azóta az életem része lett.

Heti 2 alkalommal járok edzésre. Otthon inkább csak „elméleti edzést” tartok, ahol a dalokat tanulom és sok-sok capoeirás videót nézek, amiből szerintem sokat lehet tanulni.

Hogyan készültél fel a versenyre? Biztos voltál a dolgodban?

Mivel nem úgy készültem, hogy versenyezni fogok, így ugyanúgy edzettem, mint mindig. Az edzéseken mindig arra törekszem, hogy a maximumot kihozzam magamból. Persze vannak rosszabb napok, de akkor mindig jön a segítség az edzőktől, a csapattársaimtól. Latino: Borrra, borrra Zsuzsa! lelkesítő mondata, már-már szlogenné vált.

A versennyel kapcsolatban annyira nem voltam biztos a dolgomban, hogy a kezdés előtt két órával döntöttem el, hogy versenyezni fogok.

Mit éreztél, amikor meghallottad a neved, és először kellett a verseny-rodába lépned?

Rettenetesen ideges voltam. Itt még nagyon érezhető volt, hogy mennyire zavarban vagyok. Szerencsémre egy olyan lánnyal kezdtem a versenyt, aki közel áll a szívemhez, így az első megmérettetés is pozitívan maradt meg bennem.

Sikerült a menetek során megmutatnod, amit az edzéseken tanultál? Összességében mennyire vagy elégedett a teljesítményeddel?

Az edzéseken rengeteg mindent tanulunk, így annak csak a töredékét tudtam megmutatni. Sajnos én jelenleg abban a fázisban vagyok, amikor még nagyon sok minden nem jut az eszembe, még nem jönnek automatikusan a mozdulatok.

Hogy mennyire vagyok elégedett a teljesítményemmel? Mit is mondhatnék, maximalista vagyok, tehát sokkal jobb is lehettem volna. Bár ha úgy nézem, hogy ez volt az első versenyem, akkor nem is volt olyan rossz. 🙂

Mit nyújtott számodra a verseny? Szerinted mi adja az esemény varázsát, amiért minden évben ilyen sokan összegyűlünk?

A verseny nekem egy áttörés volt. Ott a versenyen legyőztem önmagam. Legyőztem azt az énem, aki hátráltat.

Elképesztő, hogy mennyi szeretetet kaptam. Annyian bíztattak, hittek bennem. Fantasztikus érzés volt. Ezúton is köszönöm mindenkinek!

Szerintem az esemény varázsát pontosan ez a hihetetlen szeretet, összetartás adja.

Hogyan képzeled el magad öt év múlva, ami a capoeirás jövődet illeti?

Öt év múlva remélhetőleg már sokkal szebbek lesznek a mozdulataim és bízom benne, hogy tudni fogok valamilyen akrobatikus elemet is.

Köszönöm válaszaid, további eredményes, sikerélményekkel teli capoeirás éveket kívánok neked! 🙂

Kedvet kaptál? Átélnéd te is a capoeirista létformával járó közösségi élményt? Kipróbálnád magad egy különleges sportban? Edzéseinken a helyed!

Kérdésed van? Itt felteheted!

The post Interjú Zsuzsával a komárnói capoeira verseny után appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A roda íratlan szabályai https://www.vemcamara.hu/2014/03/25/a-roda-iratlan-szabalyai/ Tue, 25 Mar 2014 08:10:50 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=541 The post A roda íratlan szabályai appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A roda a capoeira lényege. Itt folyik a küzdelem, és az edzés ebben a részében nyeri el valódi értelmét: kipróbálhatod, begyakorolhatod, amit addig tanultál. Viszont van néhány dolog, amire minden esetben figyelned kell. Cikkünkben ezekre hívjuk fel a figyelmedet.

„Ébresztő, tapsolj és énekelj!”

Első és legfontosabb: legyél ott és vegyél részt testileg, lelkileg. Amikor elkezdődik a taps és az ének, akkor neked is részt kell benne venni. Erre különösen kell figyelni, mert sűrűn előfordul – még a régi capoeiristákkal is -, hogy az ember megfeledkezik magáról és csak nézi, mi történik. Ilyenkor általában szólnak az illetőnek, hogy: „Ébresztő, tapsolj és énekelj!” 🙂

Miután a roda életre kelt, és szól a dal, és mindenki odafigyel, kezdődik a játék. Ilyenkor jön el az ideje, hogy amiket az edzésen tanultunk, átültessük a gyakorlatba. Általában haladók kezdik, ilyenkor a kezdők figyelik, hogy hogyan is kell ezt csinálni :). Na, ilyenkor tud elkalandozni a figyelem…

A roda az edzés értelme, a lényege.

Az első 3-4 játék után a kezdőknek is illik bemenni, mivel igazából ezért az utolsó fél óráért vagyunk ott. A roda az edzés értelme, a lényege. A bemenetel úgy zajlik, hogy a roda mentén (mindegy, hogy kívül vagy belül) odamész a hangszerekhez, ügyelve arra, hogy ne zavard meg a játékot.

Ha menet közben veszed észre, hogy egy magasabb öves már ott van a hangszereknél, akkor várd meg, hogy ő bemenjen. Ilyenkor figyeld kicsit a játékot, várd meg, hogy történjen 5-6 rúgás, és csak utána indulj. Viszont, ha két magas öves van bent, és látszik, hogy nagyon elemükben vannak, akkor ajánlatos inkább várni és nézni, amíg a játék véget ér. Sokat lehet belőle tanulni ugyanis!

A hangszerekhez érve guggolj le, csak ez után menj be. Innentől pedig jöhet a játék!

Mindig ahhoz kell bemenni, aki közvetlenül előtted ment be. Ő lesz a társad a játékban. Mikor indulsz, nézz rá, kezdj el a kör közepe fele közeledni, és arccal felé fordulva nyújtsd a kezed a páros közé. Ezzel szimbolikusan szétválasztod őket, és innentől tiéd a terep.

Attól a pillanattól fogva, hogy bent vagy, a társadra kell koncentrálnod.

Nem illik egyből egy meglepő, gyors rúgással kezdeni, és ez igaz akkor is, mikor hozzád jönnek be. Attól a pillanattól fogva, hogy bent vagy, a társadra kell koncentrálnod. Ha véletlenül rálépsz valakinek a lábára a körből, figyelj, hogy ne vonja el a figyelmedet, ne akkor kérj tőle bocsánatot. Azzal ráérsz a játék után foglalkozni. Nagyon fontos, hogy soha ne felejts el gingázni, soha ne állj meg, és mindig viszonozd a rúgást.

Mikor leváltanak, és jössz kifelé, soha ne nézz hátra. Addig a pillanatig kell figyelned a játékot, amíg vissza nem tértél a rodába. Innentől két-három szusszanás után vedd fel a ritmust. Figyelj arra is, hogy aki jön ki, nem látja, hogy mögötte vagy, mert előre néz. Állj egy kicsit félre, és mikor melléd ért, adj neki helyet.

Miután kipihented magad, keresd a következő alkalmat, hogy visszamehess a rodába. Minél többször be tudsz menni, annál jobb, de add meg a lehetőséget a többieknek is a gyakorlásra.

Éld át a roda élményét edzéseinken!

Kérdésed van? Írj nekünk!

The post A roda íratlan szabályai appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
Kérdések és válaszok kezdőknek https://www.vemcamara.hu/2014/03/22/kerdesek-valaszok-kezdoknek/ Sat, 22 Mar 2014 08:05:32 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=533 The post Kérdések és válaszok kezdőknek appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
Sok kezdő capoeirista fél feltenni kérdéseit, az ő dolgukat megkönnyítendő összeszedtük azokat a gyakori kérdéseket, melyek felmerülhetnek bennük.

Kérdések első edzés előtt…

– Elmenjek? Ne menjek?

Természetesen gyere el. Nem veszíthetsz semmit! Amit viszont nyerhetsz: egy kiadós edzést, vidám társaságot, 700 elégetett kalóriát és a kellemes bizsergést hazafelé menet: Ezt én is meg akarom tanulni!

– Mi lesz, ha nevetséges leszek?

Nem kell aggódnod, az leszel 🙂 Mindannyian azok voltunk. És nem felejtettük el. Biztos lehetsz benne, hogy mindenki segítőkész és türelmes lesz!

– Nekem is kell majd szaltózni?

Természetesen. Hiszen általános iskolában is egyből deriváltatok. 😉 Viccet félretéve: mindig az alapoktól építkezünk, nem siettetünk semmit. Persze, ha tudsz, nyugodtan szaltózz, sokan irigyelni fogunk.

– Ha nem vagyok hajlékony, nem is csinálhatom?

Az edzéseken gondot fordítunk a megfelelő bemelegítésre és nyújtásra, így kitartó gyakorlás mellett idővel eléred azt a hajlékonyságot, ami a capoeirához szükséges.

– Lehet, hogy én már túl idős vagyok ehhez?

A révkomáromi capoeira iskolában külön csoportot nyitottunk a szülőknek. Mosonmagyaróváron a legfiatalabb tanítvány 10, a legidősebb 48 éves, és háromgyermekes apuka. Győrben több családanya is a csoport tagja.

Új dolgokat elkezdeni sosem késő, és nem várunk el többet, mint amire képes vagy. De azt kihozzuk belőled!

– Ez tényleg csak egy harci tánc?

Nem. A capoeira kiforrott harcművészet, melynek hatékonyságát történelmi és tudományos példák is tanúsítják. A táncos jelleget szándékosan, a harc álcázásaként alakították ki, így nem is csoda, ha sokan táncnak nézik. A képlet működik! 😉

– Mit vigyek magammal?

VIZET! Sokat. Kemény lesz az edzés. Ami még kell: kényelmes – lehetőleg fehér – póló és nadrág. Elengedhetetlen: nyitottság és jókedv. Ami nem kell: cipő.

– Mikor is vannak az edzések?

Várostól és csoporttól függően itt megnézheted!

Kérdések az első edzés közben…

– Hú, hová álljak a teremben?

Akkor jársz a legjobban, ha a hátsó sorba állsz középre, így könnyen megfigyelheted, hogyan kell a mozdulatokat elvégezni. Így azon sem kell aggódnod, hogy látják mit csinálsz 🙂

– Mi lesz, ha megrúgnak? Mi lesz, ha én rúgok meg valakit?

Ha tudsz, mindig haladó tanítvánnyal gyakorolj. Így kicsi az esélye annak, hogy megrúgjanak: a haladók könnyedén kontrolállják mozdulataikat. Ha pedig neked sikerül megrúgnod egy haladót, nem történik semmi, bírni fogja, nem ez lesz az első eset.

– Miért nem értek egy kukkot sem abból, amit mondanak?

Você fala português? Ne aggódj, portugál szavakat hallasz. Néhány edzés alatt hozzászokik a füled, és tudni fogod, melyik kifejezés milyen mozdulatot takar. Addig is figyeld, mit csinál az előtted álló.

– Be merek menni valaha a rodába? – Mit mondtál? Roda? (Ejtsd: hoda)

A Roda az edzés legjobb és legfontosabb része. Itt lehet gyakorolni a megtanult technikákat. Ezért már az első edzéstől kezdve igyekezz, hogy többször is részt vegyél benne! Nem fogod megbánni, mert a zene, az ének és a taps hangulata úgyis magával ragad.

– Na várj, ezek itt tapsolnak és énekelnek?

Naná! A capoeira brazil mivoltát nem tagadhatja le, az ének és a ritmus végigkiséri a capoeirista életét. Enélkül nem létezhetne a capoeira.

-Mikor is lesz a következő edzés?

Várostól és csoporttól függően itt megnézheted!

The post Kérdések és válaszok kezdőknek appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira elemei V. – Ünnepek https://www.vemcamara.hu/2014/03/17/capoeira-elemei-v-unnepek/ Mon, 17 Mar 2014 20:19:52 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=497 The post A capoeira elemei V. – Ünnepek appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A Batizado (keresztelő) és a Troca de Corda (övcsere) a legfontosabb ünnepek a capoeiristák életében. Általában egyetlen rendezvény, a Festival de Capoeira keretében kerül rájuk sor. A két esemény közt a különbség az, hogy Batizadonak a kezdő tanuló első övének átadását hívjuk, míg az ezt követő újabb övszerzés már Troca de Cordának számít.

Maga a rendezvény több napos, programjának nagy részét az edzések, azaz egy Seminar teszi ki, melyet meghívott nagy tudású vendég capoeiristák tartanak. Legalább egy mester mindig hivatalos az eseményre, az ő jelenléte hitelesíti az övek átadásának ceremóniáját. Ezen kívül számos külföldi capoeirista kerül meghívásra, akik segédkeznek az edzéseken és az új tanulók batizálásában.

A fesztivál fénypontjára, az ünnepségre általában szombat délután, valamilyen nyilvános helyen kerül sor. Ez magából a Batizadoból és stílusbemutatókból áll, de ezek minden alkalommal valamilyen téma köré szerveződnek.

A Batizado során minden résztvevő összegyűlik. A frissen felavatandó diákok körbe-körbe sétálnak előttük, miközben a haladó tanítványok énekelnek és játszanak a hangszereken. Aki a berimbau elé ér, leguggolva tiszteleg előtte, majd amikor szólítják, átveszi az övét és a derekára köti. Ezt követően mindegyiküknek meg kell küzdeni egy magas szintű capoeiristával, aki általában egy mester, de legalább graduado ranggal rendelkezik. A küzdelem, mely rendszerint az újonc földrevitelével záródik, igazából jelképes, szerepe a beavatás, mely során a tanuló ráérez az igazi capoeira ízére. A földrevitelt általában a többiek boldog ujjongása kíséri, mivel ekkor válik a kezdőből hivatalosan is capoeirista. Ezt a kis beavató harcot hívjuk batizálásnak.

Miután megtörtént a kezdők ceremóniája, következhetnek a már övvel rendelkező tanítványok. Ez annyiban különbözik a Batizadotól, hogy új övük átvétele után azt a meglévő mellé kötik, majd azonos szintű társaikkal kell egy roda keretein belül megküzdeniük. Legalább egyszer mindenkinek rész kell vennie a harcban, ezzel érdemlik ki új övüket.

Az övszerzés menetéből látszik, hogy a capoeirában egy új szint elérése nem vizsgához kötött. A Batizado és Troca de Corda keretein belül nem várnak el feltétlenül a szintnek megfelelő teljesítményt, bár illik magunkból a legtöbbet kihozni. Az, hogy valaki megkapja-e a sorban következő övet, ekkorra már eldöntött tény, melyről a tanítvány edzője határoz az edzéseken, rodákban nyújtott teljesítmény alapján. Itt a folyamatos fejlődés az elsődleges szempont, amit az edző figyelemmel kísér, és eldönti, hogy a diákja elérte-e már azt a szintet mind technikai, mind spirituális szinten, ami a továbblépéshez szükséges. Ez a rendszer nagyban különbözik a többi harcművészettől, ahol a sikeresség egy pillanatnyi teljesítménytől függ, és nem derül ki, hogy a tanuló valóban megértette-e az elméleti leckéket.

Miután lezajlott az ünnepség, szombat este hatalmas Fiestára kerül sor, ahol a capoeiristák megünneplik addig elért sikereiket. A különböző városokból, országokból érkezetteknek lehetőségük nyílik megismerni egymást, ezzel is erősítve a capoeira országokon átívelő közösségét.

A fesztivál befejező napján újabb edzések következnek. Levezető jelleggel ekkor szokott sor kerülni a különböző táncok oktatására, mint például a Maculelê. A rendezvényt záró nagyszabású rodában mindenki részt vesz, mely általában különösen jól szokott sikerülni az új övek nyújtotta lelkesítő erő és a jó társaság energiájának köszönhetően.

The post A capoeira elemei V. – Ünnepek appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira elemei IV. – Táncok https://www.vemcamara.hu/2014/03/15/capoeira-elemei-iv-tancok/ Sat, 15 Mar 2014 19:35:57 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=258 The post A capoeira elemei IV. – Táncok appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira a kezdetektől szerves része volt a brazil kultúrának, és zenéjén, hangszerein kívül annak táncaival is kapcsolatba lépett. Mivel a harc maga is táncba rejtett módon alakult ki, a capoeirista életéből általában nem marad ki más táncnemek megismerése sem. Ünnepek és Seminarok alkalmával (több napos edzések egy mester vezetésével) a közösségi élet elmaradhatatlan részei a capoeirista szájízre alakított brazil táncok.

Maculelê

A Maculelê tánca eredetileg egy bátor fiú mondája kapcsán született meg, aki egymaga szállt szembe falujának támadóival. Ennek lépéseit vette át a capoeira, először harci táncként, melyet egy-egy hosszú nádvágó késsel a kezükben jártak. Mára a késeket két, kb. fél méteres botra váltották, melyeket a lépésekkel összhangban összeütnek, miközben játékos, akrobatikus mozdulatokat végeznek. A maculelêt férfiak és nők egyaránt fűszoknyában, nagy jókedv közepette játsszák.

Samba de Roda

Ritmusa egyezik a brazil szambáéval. Általában közvetlenül a roda után kerül sorra pihenésként, illetve a kedélyek lecsillapítására. A Samba de Rodában a capoerista megmutatja, hogy milyen jól szambázik, milyen jól mozog a csípője. A párok a rodához hasonlóan cserélődnek, sok-sok játékossággal vegyítve, ahogyan a férfiak incselkednek a lányokkal, versengenek értük, mindezt a tánc keretein belül.

The post A capoeira elemei IV. – Táncok appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira elemei III. – Stílusok https://www.vemcamara.hu/2014/03/05/a-capoeira-elemei-iii-stilusok/ Wed, 05 Mar 2014 12:04:25 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=249 The post A capoeira elemei III. – Stílusok appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira fejlődése során több különböző harcstílus jött létre. Azt, hogy mikor melyiket játsszák, a berimbau által diktált ritmus, és annak tempója határozza meg. Mindegyik stílusnak megvan a maga nehézsége és szépsége, némelyek a technikai felkészültségre, vagy a gyors rúgások egymásutánjára, mások a minél szebb akrobatikai elemekre fektetnek hangsúlyt. A következőkben néhány fontosabb stílus bemutatására kerül sor a teljesség igénye nélkül.

Angola

Mestre Pastinha által kreált capoeira stílus. Lassú zenére, kimért mozdulatokkal játsszák, melyeket hirtelen villámgyors támadásokba vihetnek át. A stílust az alacsony, földközeli mozdulatok, és a taktika magas szintű alkalmazása jellemzi. Régen az improvizáció a stílus alapeleme volt. Később a Regional hatására itt is megjelentek a mozgások szabványosítására való törekvések, de sok iskolában még mindig nem írják elő egy-egy mozdulat pontos végrehajtásának módját. Régen az utcai harcokban sűrűn előfordult, hogy a küzdő felek a lábujjaik közé pengét helyeztek, és úgy harcoltak, ezzel növelve sebző erejüket.

Benguela

Egyike azon nyolc stílusnak, melyeket Bimba mester alkotott. Ritmusában és mozgásaiban az Angolára hasonlít, de annál kissé gyorsabb, és nem tartalmaz hirtelen erőteljes mozdulatokat.. A kedélyek lehűtésére használják, de segítségével jól meg lehet tanulni a különböző stratégiai fogásokat és a földreviteli technikákat. A Benguela a leginkább táncos és taktikus stílus.

Sao Bento

Több variációja is létezik, de általában nagyon gyors, pörgős játék, melyben a különböző rúgások, kitérések és földrevitelek sűrű egymásutánban követik egymást. Próbára teszi a küzdő felek leleményességét, reflexeit és technikai felkészültségét egyaránt. Tempója miatt meglehetősen balesetveszélyes, ezért nagy odafigyelést követel meg. Ugyanakkor játékosként az axé jelenlétét e stílus közben érezzük leginkább. A Sao Bento a legnépszerűbb, közismert típusa a capoeirának, bemutatókon, összejöveteleken ezt játsszák legtöbbször.

Iúna

A Iúnát kizárólag mesterek és magas rangú capoeristák játszhatják. A stílus ritmusát is Mestre Bimba alkotta, a iúna madarak násztáncát figyelve. Egy capoerista a Iúna során mutatja be a legmagasabb szintű akrobatikus mozdulatokat, emiatt jellemző, hogy a résztvevő felek gyakran többet állnak kézen, mint a talpukon. Ennél a játéknál nincs ének.

Santa Maria

Ez a stílus a Iunához hasonlóan elsősorban akrobatikus jellegű, jó erőnlétet és hatékony taktikai érzéket kíván meg a résztvevőktől. A játék célja itt az, hogy a roda közepén elhelyezett caxixit az egyik capoerista előbb tudja szájjal felvenni a földről, mint ellenfele. Tehát a komoly akrobatikus tudást igénylő mozdulatok közben arra is ügyelnie kell, hogy társát folyamatosan távol tartsa a kis fonott kosártól. A Santa Maria küzdelme eredetileg egy kívánatos hölgy szándékosan elejtett kendőjéért folyt, melynek győztese a hölgy kegyeit is elnyerhette.

The post A capoeira elemei III. – Stílusok appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A capoeira elemei II. – A jôgo https://www.vemcamara.hu/2014/03/04/a-capoeira-elemei-ii-a-jogo/ Tue, 04 Mar 2014 11:50:07 +0000 http://www.vemcamara.hu/?p=242 The post A capoeira elemei II. – A jôgo appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>
A jôgo de capoeira azt a harci játékot jelenti, melyet a capoeristák a rodában játszanak. Ennek létezik néhány íratlan szabálya, melyeket igyekezni kell betartani.

A jôgo kezdetekor az első páros a vezető jelzését követően a berimbau elé guggol, egymás szemébe nézve kezükkel összefognak, és megvárják, míg a dalban coro (közösen énekelt rész) következik. Ekkor általában valamilyen akrobatikus mozdulattal a kör közepére perdülnek, és megkezdődhet a játék.

Aki szeretne bemenni a rodába, mindenek előtt a kör külső vagy belső vonalán haladva odalép a berimbauhoz, és tiszteletét kifejezve lehajol vagy leguggol előtte. Gyakori szokás megérinteni a berimbau alsó részét, majd a földet, végül a mellkast, ezzel szimbolizálva az axé áramlását a berimbauból a rodán keresztül a játékos bensőjébe.

A megfelelő pillanatban, amikor éppen kevésbé aktív a játék, leendő ellenfelével szemkontaktust keresve belép a rodába, és felveszi annak az ütemét. Fontos figyelni, hogy a két küzdő közül melyikük az, aki régebb óta a körben van, és őt kell leváltani, illetve meg kell várni, hogy az újonnan bekerülőnek alkalma legyen legalább négy-öt rúgásra, mielőtt cserélnének.

A küzdelem során soha nem szabad megpróbálni fizikailag legyőzni az ellenfelet. A szemben állót barátunknak kell tekintenünk, és technikailag kell felülkerekednünk rajta, miközben egy ujjal sem érünk hozzá. Ez adja a jôgo igazi kihívását.

Ha a harc túlságosan elfajulna, igyekezni kell eltávolodni az ellenféltől, elkerülve ezzel a baleseteket, vagy szünetet tartani úgy, hogy a játékosok az óramutató járásával ellenkező irányban sétálnak a rodán belül körbe-körbe. Ez a volta ao mundo, azaz világkörüli út. Ezt alkalmazzák olyankor is, ha az egyik fél elfárad, és pihenni szeretne. Legvégső esetben a vezető feladata leállítani a rodát felkiáltással vagy a berimbau egy hangjának sorozatos ütésével.

A körben állók feladata a lelkes éneklés és tapsolás mellett, hogy ügyeljenek a kör teljességére, hogy az ne torzuljon el, ne szakadjon meg, ellenkező esetben az axé nem tud megfelelően áramlani, kiszökik a körből. Különösen udvariatlannak számít beszélgetni, másra figyelni vagy elhagyni a kört.

Amikor a vezető úgy ítéli meg, a berimbauval jelezve vethet véget a játéknak. Mindig ezen fő hangszer hangja indítja és zárja a rodát, ezért a capoeristáknak mindig figyelni kell rá.

The post A capoeira elemei II. – A jôgo appeared first on Vem Camará Capoeira Magyarország.

]]>